Pale CFA – Pale Wiercone Świdrem Ciągłym (Continuous Flight Auger)
Pale wiercone CFA formowane są w gruncie w sposób bezudarowy. Dzięki temu nie powodują szkodliwych oddziaływań dynamicznych na otoczenie i sąsiadujące budynki.
Jak przebiega zabezpieczenie wykopu za pomocą pali CFA?
Wiercenie pali CFA w podłożu odbywa się za pomocą ciągłego świdra ślimakowego, w którego centralnej części znajduje się rura do tłoczenia betonu. Po uzyskaniu projektowanej rzędnej wiercenia, następuje podnoszenie świdra z jednoczesnym wtłaczaniem betonu. Wtłaczanie mieszanki betonowej odbywa się za pomocą pompy do betonu połączonej z wiertnicą wężami gumowymi. Prędkość wyciągania świdra jest dostosowana do wydajności podawania mieszanki, tak aby przez cały czas formowania pala zapewnić wymagane jej nadciśnienie. Nadciśnienie mieszanki betonowej utrzymuje stateczność otworu i zapewnia dobre zespolenie trzonu pala z otaczającym gruntem. Po wyjęciu świdra w świeżą mieszankę betonową wprowadza się prefabrykat zbrojarski tzw. kosz zbrojeniowy lub kształtownik stalowy.
Palce CFA – zastosowanie
Technologia pali CFA może być wykorzystana do zabezpieczenia wykopów we wszystkich rodzajach gruntów. Cały proces jest monitorowany przez system komputerowy zainstalowany na palownicy, dzięki czemu jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Na bieżąco rejestrowane są parametry realizacyjne pala takie jak: pionowość, głębokość, ciśnienie betonu, objętość betonu.
Najczęstsze zastosowanie pali CFA:
- posadowienie budynków, innych obiektów budowlanych,
- posadowienie obiektów inżynierskich w budownictwie komunikacyjnym,
- zabezpieczenie głębokich wykopów (palisady, ścianki berlińskie)
- zabezpieczenie osuwisk.
Najczęściej stosowane średnice pali CFA: 400, 500, 600 oraz 800 mm.