Image Alt

Mikropale

Technologie

MIKROPALE

Mikropale to rodzaj pali charakteryzujących się małą średnicą trzonu. Najczęściej wykonywane średnice wynoszą od 50mm do 300 mm. Mikropale wykonywane są małogabarytowymi wiertnicami na podwoziu gąsienicowym. Nośność mikropali zależy głównie od nośności ich pobocznicy, podstawa nie jest uwzględniana w obliczeniach.

Jak przebiega wykonanie mikropali?

Proces technologiczny mikropalowania opiera się najczęściej na gwintowanej żerdzi systemowej np. typu DYWIDAG, TITAN, GONAR, GSI, SupAnchor. Żerdzie samowiercące pełnią również funkcję traconego narzędzia wiertniczego oraz przewodu iniekcyjnego zaczyn cementowy. Średnicę mikropala określa koronka wiertnicza, która zamocowana na początku żerdzi. W zależności od średnicy i rodzaju podłoża gruntowego dobiera się rodzaj koronki.

Równocześnie z rozpoczęciem wiercenia rozpoczyna się iniekcja wstępna. Tłoczona jest płuczka z zaczynu cementowego. Iniekt wytłaczany jest poprzez otwory w koronce wiertniczej. Zaczyn cementowy, migrując w strukturę gruntu, stabilizuje ściany otworu, eliminując potrzebę stosowania rur osłonowych. Po osiągnięciu projektowanej głębokości, wykonuje się iniekcje końcową, natomiast żerdź wraz z koronką pozostaje w otworze jako zbrojenie. Ze względu na ich małą średnicę, nośność wewnętrzną mikropali stanowi najczęściej trzon wykonany z żerdzi samowiercących oraz nośności zewnętrznej czyli kontaktu mikropala z otaczającym go gruntem.

Mikropale – zastosowanie

Mikropale są stosowane do:

    • posadowienia niewielkich obiektów budowlanych,
    • zwiększenia nośności istniejących fundamentów
    • zabezpieczenia przed siłami wyporu
    • stabilizacji osuwisk
    • wzmocnienia istniejących konstrukcji geotechnicznych
    • zabezpieczenia wykopów