Kolumny DSM – Wgłębne Mieszania Gruntu (Deep Soil Mixing)
Kolumny DSM, czyli mieszanie gruntu na mokro, znane są również jako metoda wgłębnego mieszania gruntu (Deep Soil Mixing). Zastosowanie tej technologii znacząco poprawia charakterystykę słabego podłoża poprzez mechaniczne wymieszanie z zaczynem cementowym.
Jak przebiega wykonanie kolumn DSM?
Kolumny DSM stanowią połączenie zaczynu cementowego z otaczającym gruntem. Wiercenie w podłożu odbywa się za pomocą wiertnicy na podwoziu gąsienicowym wyposażonej w specjalne mieszadło. Proces technologiczny polega na pogrążaniu w grunt mieszadła z jednoczesnym wtłaczaniem zaczynu cementowego. Średnicę kolumny tworzy mieszadło obrotowe, które wykonuje kilka cykli pogrążania i podnoszenia tworząc w ten sposób jednorodny trzon kolumny. Ilość cykli pogrążania zależy od rodzaju gruntu oraz wymaganej ilości wtłoczonego zaczynu cementowego. W skład zaczynu wchodzi woda zarobowa oraz cement, dla poprawy szczelności stosuje się dodatki w postaci bentonitu. Zaczyn wytwarzany jest w stacji mieszania na budowie i ściśle kontrolowany pod względem jego parametrów technicznych oraz wydatku. Po wykonaniu świeżej kolumny można wprowadzić zbrojenie w postaci kosza lub kształtownika stalowego.
Cały proces jest monitorowany przez system komputerowy zainstalowany na palownicy. Na bieżąco rejestrowane są parametry realizacyjne kolumny takie jak: pionowość, głębokość, ilość cykli pogrążania, ciśnienie zaczynu cementowego i jego wydatek.
Wgłębne mieszanie gruntu – zastosowanie
Technologia DSM może być stosowana w gruntach niespoistych i spoistych. Nie zaleca się stosowania pali DSM w gruntach organicznych.
Zastosowanie kolumn DSM:
- wzmocnienie podłoża gruntowego nasypów budowlanych w budownictwie drogowym i kolejowym,
- szczelne zabezpieczenie głębokich wykopów mające na celu odcięcie dopływu wody do wykopu
- przesłony i przegrody przeciwfiltracyjne
Najczęściej stosowane średnice kolumn DSM: 400, 600, 800 oraz 1000 mm