Wzmacnianie gruntu – poznaj wszystkie metody
Jeśli zależy na tym, aby tworzone przez nas obiekty budowlane były stabilne i bezpieczne, przed przystąpieniem do prac należy przeprowadzić badanie gruntu. Jego wyniki nie zawsze są korzystne, dlatego w wielu przypadkach trzeba wykonać wzmacnianie gruntu. Obecnie w AJ Fundamenty do dyspozycji mamy sporo różnych technik wykonania tych niezbędnych prac. Możemy więc wybierać zarówno spośród tych bardziej tradycyjnych, jak i zupełnie nowych sposobów na odpowiednie przygotowanie podłoża pod planowaną inwestycję.
Pale CFA
Metoda pali CFA ta jest wykorzystywana głównie podczas prac nad wielkopowierzchniowymi obiektami, ale także w budownictwie mostowym oraz drogowym. W tym przypadku podczas wiercenia następuje również betonowanie, w efekcie czego powstają pale CFA, nazywane inaczej palami formowanymi świdrem ciągłym. Wykonanie wzmocnienia podłoża tą metodą jest dość tanie, proste i komfortowe dla otoczenia, ponieważ nie generuje ona nadmiernej ilości hałasu oraz wibracji. Dzięki temu pale CFA można z powodzeniem stosować również na terenach zabudowanych.
Pale FDP
Pale przemieszczeniowe, jak często nazywa się pale FDP są wykorzystywane zwłaszcza podczas posadowienia obiektów wielkokubaturowych. Może tu chodzić np. o budowę dużych hal magazynowych, czy mostów i dróg. Stosując tę metodę, należy w ramach jednego cyklu wkręcić w podłoże głowicę na taką samą głębokość, jak długość samego pala. Sporą zaletą takiego rozwiązania jest bardzo mała ilość urobku, który wydostaje się na zewnątrz. W rezultacie podłoże otaczające taki otwór zostaje więc dodatkowo dogęszczone.
Metoda DSM
DSM, czyli Deep Soil Mixing, to wzmacnianie podłoża gruntowego poprzez wgłębne mieszanie gruntu. Metoda kolumn DSM opiera się na dodawaniu zaczynu cementowego do ziemi. Jest on podawany pod ciśnieniem przez specjalne otwory w mieszadle zamocowanym na wiertnicy. W efekcie utworzony zostaje tak zwany cementogrunt. Technika ta jest szczególnie chętnie stosowana podczas budowy podpór i fundamentów mostów, budowy nasypów kolejowych oraz podczas stawiania turbin wiatrowych. Zastosowanie tej metody jest też tanie, ciche i szybkie, co jest oczywiście bardzo ważne dla większości inwestorów.
Technika jet-grouting
Kolejna metoda wzmacniania podłoża to jet-grouting, czyli wypłukiwanie w gruncie otworu w kształcie walca. Odbywa się to z pomocą strumienia zaczynu cementowego. Efektem takich prac jest stworzenie kolumn gruntowo-cementowych, które są często wykorzystywane podczas stawiania nowych budynków. Wielu specjalistów wybiera tę technikę także do wzmacniania gruntu przy istniejących już obiektach budowlanych.
Specjaliści AJ Fundamenty pomogą dobrać odpowiednią metodę wzmocnienia podłoża gruntowego i zaplanują cały proces.