Prace nad głębokimi wykopami muszą zostać przeprowadzone wedle określonych zasad bezpieczeństwa z zachowaniem uwarunkowań stateczności obudowy, dna wykopów, oddziaływania wód gruntowych, drgań oraz osuwisk.
Zabezpieczenie głębokich wykopów
Najważniejszym warunkiem wykonania głębokich wykopów na terenach zabudowanych jest bezpieczeństwo obiektów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie. W tym celu najczęściej stosuje się pionowe konstrukcje oporowe takie jak:
- ściany szczelinowe
- ścianki berlińskie
- ścianki szczelne
- palisady.
Zabezpieczenie głębokich wykopów jest najczęściej konieczne na etapie budowy części podziemnych, np. garaży podziemnych, zaplecza logistycznego czy powierzchni usługowych lub handlowe, składające się z kilku kondygnacyjnych elementów konstrukcyjnych.
Kiedy jest konieczne zabezpieczenie głębokiego wykopu
Wpływy hydrogeologiczne to częsty problem w procesie zabezpieczenia terenu objętego budową ze ścian szczelinowych. Jest to jednak bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie przestrzeni podziemnych. Aby budowa przebiegała pomyślnie, konieczne jest posiadanie dokładnych parametrów gruntów i danych hydrogeologicznych. Jest to bardzo ważny element, ponieważ to jedyny warunek do wykonania ścian szczelinowych. Kolejnym aspektem jest połączenie wiedzy obejmującej mechanikę gruntów i mechanikę budowli, bez której projektowanie i realizacja konstrukcji podziemnych nie byłaby możliwa.
Technologia zabezpieczenia wykopu
Decyzja o wyborze odpowiedniej technologii powinna uwzględniać takie aspekty jak wpływ wykopu na sąsiedztwo, analizę obliczeniową oraz aspekty realizacyjne. Ściany szczelinowe zagłębia się w warstwy gruntów o znikomej przepuszczalności, lecz obecnie prowadzone są ewaluacje dotyczące postępu tego systemu konstrukcji. Celem jest zwiększenie ich zastosowania i zwiększenie efektywności ekonomicznej poprzez np. zmniejszenie gromadzenia się wody podczas realizacji.
Nasza oferta:
Jesteś zainteresowany współpracą?