Image Alt

Pale FDP

Technologie

Pale FDP – Pale Przemieszczeniowe (Full Displacement Piles)

Pale FDP są sposobem wzmacniania gruntu, które gwarantuje znaczne zwiększenie nośności.

Jak przebiega zabezpieczenie wykopu za pomocą pali FDP?

Proces wiercenia w podłożu w celu umieszczenia pali FDP odbywa się za pomocą wiertnicy na podwoziu gąsienicowym, która wyposażona jest w zestaw żerdzi oraz specjalny świder rozpychający grunt na boki. Technologia ta prowadzi to do dogęszczenia i poprawy parametrów wytrzymałościowych gruntu. Świder skonstruowany jest tak, aby ilość wykoszonego urobku była jak najmniejsza, a jego większość zostaje rozepchnięty na boki. Po uzyskaniu projektowanej rzędnej wiercenia, następuje podnoszenie świdra z jednoczesnym wtłaczaniem betonu przez rurę wewnętrzną. Pompowanie odbywa się za pomocą pompy do betonu połączonej z wiertnicą gumowym rurociągiem. Prędkość wyciągania świdra jest dostosowana do wydajności podawania mieszanki, tak aby przez cały czas formowania pali FDP zapewnić wymagane jej nadciśnienie. Ciśnienie mieszanki betonowej utrzymuje stateczność otworu i zapewnia dobre zespolenie trzonu pala z otaczającym gruntem. Po zabetonowaniu pala wprowadza się w świeżą mieszankę betonową prefabrykat zbrojarski lub kształtownik stalowy. Istnieje możliwość wykonania betonowego trzonu bez użycia zbrojenia tworząc kolumnę FDC (Full Displacement Column). Cały proces jest monitorowany przez system komputerowy zainstalowany na palownicy. Na bieżąco rejestrowane są parametry realizacyjne pala takie jak: pionowość, głębokość, opór wiercenia, ciśnienie betonu, objętość betonu.

Pale FDP – zastosowanie

Technologia pali przemieszczeniowych pozwala na osiągniecie projektowanych nośności już przy niedużych zagłębieniach w podłoże nośne.

Zastosowanie pali FDP:

    • posadowienia budynków mieszkalnych,
    • posadowienie hal przemysłowych oraz obiektów budowlanych,
    • wzmocnienie podłoża gruntowego w budownictwie mieszkaniowym, drogowym i kolejowym,

Nie zaleca się stosowania pali przemieszczeniowych przy istniejących budynkach czy innych obiektach budowlanych z uwagi na poziomą reakcję, która generuje się podczas wiercenia i przemieszczania gruntu na boki. W wyniku wykonywania pali może dojść do zarysowań, spękań oraz przemieszczeń sąsiadujących obiektów.

Najczęściej stosowane średnice pali FDP: 320, 360, 400 (420) oraz 500 mm.