Pale CFA – Pale Wiercone Świdrem Ciągłym (Continuous Flight Auger)
Pale wiercone CFA formowane są w gruncie w sposób bez udarowy, nie powodujący szkodliwych oddziaływań dynamicznych na otoczenie i sąsiednie obiekty. Wiercenie w podłożu odbywa się za pomocą ciągłego świdra ślimakowego, w którym w centralnej części znajduje się rura wewnętrzna do tłoczenia betonu. Po uzyskaniu projektowanej rzędnej wiercenia, następuje podnoszenie świdra z jednoczesnym wtłaczaniem betonu. Pompowanie odbywa się za pomocą pompy do betonu połączonej z wiertnicą wężami gumowymi. Prędkość wyciągania świdra jest dostosowana do wydajności podawania mieszanki, tak aby przez cały czas formowania pala zapewnić wymagane jej nadciśnienie. Nadciśnienie mieszanki betonowej utrzymuje stateczność otworu i zapewnia dobre zespolenie trzonu pala z otaczającym gruntem. Po wyjęciu świdra w świeżą mieszankę betonową wprowadza się prefabrykat zbrojarski tzw. kosz zbrojeniowy lub kształtownik stalowy. Technologia ta może być stosowana praktycznie we wszystkich rodzajach gruntów. Cały proces jest monitorowany przez system komputerowy zainstalowany na palownicy. Na bieżąco rejestrowane są parametry realizacyjne pala takie jak: pionowość, głębokość, ciśnienie betonu, objętość betonu. Zastosowanie pali CFA:-
- posadowienie budynków, innych obiektów budowlanych
- posadowienie obiektów inżynierskich w budownictwie komunikacyjnym
- zabezpieczenie głębokich wykopów (palisady, ścianki berlińskie)
- zabezpieczenie osuwisk.
Pale FDP – Pale Przemieszczeniowe (Full Displacement Piles)
Proces wiercenia w podłożu odbywa się za pomocą wiertnicy na podwoziu gąsienicowym wyposażonej w zestaw żerdzi i specjalny świder rozpychający grunt na boki powodując jego dogęszczenie i poprawę parametrów wytrzymałościowych gruntu. Świder skonstruowany jest ten sposób, że ilość wynoszonego urobku jest niewielka, a prawie cały urobek zostaje rozepchnięty na boki. Po uzyskaniu projektowanej rzędnej wiercenia, następuje podnoszenie świdra z jednoczesnym wtłaczaniem betonu przez rurę wewnętrzną. Pompowanie odbywa się za pomocą pompy do betonu połączonej z wiertnicą gumowym rurociągiem. Prędkość wyciągania świdra jest dostosowana do wydajności podawania mieszanki, tak aby przez cały czas formowania pala zapewnić wymagane jej nadciśnienie. Ciśnienie mieszanki betonowej utrzymuje stateczność otworu i zapewnia dobre zespolenie trzonu pala z otaczającym gruntem. Po zabetonowaniu pala wprowadza się w świeżą mieszankę betonową prefabrykat zbrojarski lub kształtownik stalowy. Istnieje możliwość wykonania betonowego trzonu bez użycia zbrojenia tworząc kolumnę FDC (Full Displacement Column). Cały proces jest monitorowany przez system komputerowy zainstalowany na palownicy. Na bieżąco rejestrowane są parametry realizacyjne pala takie jak: pionowość, głębokość, opór wiercenia, ciśnienie betonu, objętość betonu. Technologia pali przemieszczeniowych pozwala na osiągniecie projektowanych nośności już przy niedużych zagłębieniach w podłoże nośne.
Zastosowanie pali FDP:
- posadowienia budynków mieszkalnych
- posadowienie hal przemysłowych oraz obiektów budowlanych
- wzmocnienie podłoża gruntowego w budownictwie mieszkaniowym, drogowym i kolejowym
Nie zaleca się stosowania pali przemieszczeniowych przy istniejących budynkach czy innych obiektach budowlanych z uwagi na poziomą reakcję, która generuje się podczas wiercenia i przemieszczania gruntu na boki. W wyniku wykonywania pali może dojść do zarysowań, spękań oraz przemieszczeń sąsiadujących obiektów.
Najczęściej stosowane średnice pali FDP: 320, 360, 400 (420) oraz 500 mm.
Kolumny DSM – Wgłębne Mieszania Gruntu (Deep Soil Mixing)
Kolumny DSM stanowią połączenie zaczynu cementowego z otaczającym gruntem. Wiercenie w podłożu odbywa się za pomocą wiertnicy na podwoziu gąsienicowym wyposażonej w specjalne mieszadło. Proces technologiczny polega na pogrążaniu w grunt mieszadła z jednoczesnym wtłaczaniem zaczynu cementowego. Średnicę kolumny tworzy mieszadło obrotowe, które wykonuje kilka cykli pogrążania i podnoszenia tworząc w ten sposób jednorodny trzon kolumny. Ilość cykli pogrążania zależy od rodzaju gruntu oraz wymaganej ilości wtłoczonego zaczynu cementowego. W skład zaczynu wchodzi woda zarobowa oraz cement, dla poprawy szczelności stosuje się dodatki w postaci bentonitu. Zaczyn wytwarzany jest w stacji mieszania na budowie i ściśle kontrolowany pod względem jego parametrów technicznych oraz wydatku. Po wykonaniu świeżej kolumny można wprowadzić zbrojenie w postaci kosza lub kształtownika stalowego. Technologia ta może być stosowana w gruntach niespoistych i spoistych. Nie zaleca się stosowania technologii DSM w gruntach organicznych. Cały proces jest monitorowany przez system komputerowy zainstalowany na palownicy. Na bieżąco rejestrowane są parametry realizacyjne kolumny takie jak: pionowość, głębokość, ilość cykli pogrążania, ciśnienie zaczynu cementowego i jego wydatek.
Zastosowanie kolumn DSM:
- wzmocnienie podłoża gruntowego nasypów budowlanych w budownictwie drogowym i kolejowym
- szczelne zabezpieczenie głębokich wykopów mające na celu odcięcie dopływu wody do wykopu
- przesłony i przegrody przeciwfiltracyjne
Najczęściej stosowane średnice kolumn DSM: 400, 600, 800 oraz 1000 mm
MIKROPALE
Mikropale to rodzaj pali charakteryzujących się małą średnicą trzonu. Najczęściej wykonywane średnice wynoszą od 50mm do 300 mm. Mikropale wykonywane są małogabarytowymi wiertnicami na podwoziu gąsienicowym. Nośność mikropali zależy głównie od nośności ich pobocznicy, podstawa nie jest uwzględniana w obliczeniach. Proces technologiczny opiera się najczęściej na gwintowanej żerdzi systemowej np. typu DYWIDAG, TITAN, GONAR, GSI, SupAnchor. Żerdzie samowiercące pełnią również funkcję traconego narzędzia wiertniczego oraz przewodu iniekcyjnego zaczyn cementowy. Średnicę mikropala określa koronka wiertnicza, która zamocowana na początku żerdzi. W zależności od średnicy i rodzaju podłoża gruntowego dobiera się rodzaj koronki. Równocześnie z rozpoczęciem wiercenia rozpoczyna się iniekcja wstępna. Tłoczona jest płuczka z zaczynu cementowego. Iniekt wytłaczany jest poprzez otwory w koronce wiertniczej. Zaczyn cementowy, migrując w strukturę gruntu, stabilizuje ściany otworu, eliminując potrzebę stosowania rur osłonowych. Po osiągnięciu projektowanej głębokości, wykonuje się iniekcje końcową, natomiast żerdź wraz z koronką pozostaje w otworze jako zbrojenie. Ze względu na ich małą średnicę, nośność wewnętrzną mikropali stanowi najczęściej trzon wykonany z żerdzi samowiercących oraz nośności zewnętrznej czyli kontaktu mikropala z otaczającym go gruntem. Zastosowanie mikropali:-
- posadowienie niewielkich obiektów budowlanych
- zwiększenie nośności istniejących fundamentów
- zabezpieczenie przed siłami wyporu
- stabilizacji osuwisk
- wzmocnienie istniejących konstrukcji geotechnicznych
- zabezpieczenie wykopów
SYSTEMOWE KOTWY GRUNTOWE
Kotwa gruntowa jest konstrukcją przenoszącą siły rozciągające na nośną warstwę gruntu w którym jest zakotwiona. Kotwy systemowe wykonywane są małogabarytowymi wiertnicami na podwoziu gąsienicowym lub za pomocą koparki z zainstalowanym masztem wiertniczym.
Ze względu na sposób wykonania wyróżniamy kotwy linowe oraz prętowe.
Biorąc pod uwagę średni czas użytkowania kotew dzielimy je na kotwy stałe i kotwy tymczasowe.
Proces technologiczny wykonania systemowej kotwy gruntowej opiera się na wykonaniu gwintowaną żerdzią systemową (np. typu DYWIDAG, TITAN, Gonar, GSI, SupAnchor) otworu w gruncie z jednoczesnym podawaniem zaczynu cementowego, który migrując w strukturę gruntu, stabilizuje ściany otworu, eliminując potrzebę stosowania rur osłonowych. Żerdź zakończona jest koronką wiertniczą o odpowiedniej średnicy. Wiercenie wykonuje się pod zadanym kątem nachylenia. Żerdzie na całej swojej długości stanowią konstrukcyjny stalowy trzon kotwy.
Ostatnim etapem wykonania kotwy jest jej sprężenie i badania odbiorcze. Zabieg sprężenia ogranicza przemieszczenia i odkształcenia zabezpieczanej konstrukcji.
Zastosowanie kotew gruntowych:
- zabezpieczenie głębokich wykopów i konstrukcji oporowych
- stabilizacja nasypów, zboczy, skarp
- zakotwienie oczepów, konstrukcji oporowych stałych i tymczasowych
stabilizacja nasypów, zboczy, skarp - zabezpieczenie osuwisk.
PALISADY
Palisady są metodą zabezpieczania ścian wykopu, która ma najmniejszy wpływ na przylegające konstrukcje.
Wykonywane są najczęściej w technologii pali CFA, mogą być zarówno kotwione, jak i rozpierane w wielu poziomach w zależności od głębokości wykopu i warunków gruntowych. Ze względu na wysokie sztywności palisad, osiadania otaczających budynków będące skutkiem odkształcenia palisady są minimalne, nawet przy prowadzeniu wykopów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących fundamentów.
AJ Fundamenty oferuje palisady w następujących technologiach:
- Pale przemieszczeniowe FDP (ang. Full Displacement Piles);
- Pale CFA (ang. Continuous Flight Auger)
ŚCIANKI BERLIŃSKIE
Często zdarza się, że warunkiem realizacji niektórych przedsięwzięć budowlanych lub prac instalacyjnych jest zabezpieczenie wykopu przed osunięciem. Wzmocnienie wykopu zapewnia stateczność ścian wykopu oraz zabezpieczenie wykopów głębokich w celu uniknięcia osunięcia lub przepływu wód otwartych, gruntowych lub powierzchniowych.
STABILIZACJA GRUNTU
W momencie napotkania na budowie gruntów o niskiej nośności, wymagane jest ich wzmocnienie. Konieczna jest stabilizacja gruntu, która pozwoli przystąpić do kolejnego etapu prac nad inwestycją.
Stabilizacja – dostępne technologie
Udane zwiększenie nośności i stabilności gruntu zależne jest od prawidłowego doboru technologii. AJ Fundamenty oferuje szeroki przekrój sposobów i technik stabilizacji gruntu o niskiej nośności.
AJ Fundamenty oferuje palisady w następujących technologiach:
- systemowe kotwy fruntowe
- mikropale
- kolumny przemieszczeniowe