Palowanie a pozwolenie na budowę – czy jest wymagane?
Wszelkie prace budowlane wymagają uzyskanie koniecznych zezwoleń. Także rozpoczęcie palowania fundamentów można rozpocząć dopiero po uzyskaniu urzędowej zgody.
Prawomocna decyzja o rozpoczęciu budowy
Wedle obowiązujących w Polsce przepisów wszelkie prace budowlane wymagają odpowiednich zezwoleń. Te są obowiązkowe, jeśli planujemy rozpoczęcie budowy dowolnego obiektu – domu, magazynu, biura czy obiektu o charakterze przemysłowym, którego powierzchnia przekracza 35 metrów kwadratowych. Zezwolenie jest też niezbędne przy planowanej rozbudowie istniejącego już budynku, jeśli zakładane pracę zmienią jego parametry. Chodzi tu o wysokość, powierzchnie czy długość budynku. Warto pamiętać, że nawet pozytywna opinia, jeśli chodzi o rozpoczęcie budowy, nie jest wystarczającą przesłanką do zaczęcia prac. Każda decyzja administracyjna musi się uprawomocnić. Oznacza to w praktyce, że prace budowlane można rozpocząć dopiero 14 dni po wydaniu zezwolenia. Czas ten jest przewidziany na wniesienie sprzeciwu przez jedną ze stroną potencjalnie zainteresowaną budową obiektu. Samo rozpoczęcie prac bez oficjalnego zezwolenia jest samowolą budowlaną i podlega karze.
Kiedy nie potrzebujemy zezwolenia?
Zezwolenie nie jest konieczne, jeśli planujemy budowę obiektów o powierzchni mniejsze niż 35 metrów kwadratowych. To oznacza, że bez koniecznych pozwoleń możemy na przykład rozpocząć budowę altanki czy garażu. Wolno nam też bez ubiegania się o urzędową zgodę, budować oczka wodne lub baseny domowe, których powierzchnia nie jest większa niż 50 metrów kwadratowych. Należy jednak mieć świadomość, że każda tego typu aktywność, musi zostać wcześniej zgłoszona do urzędu miasta czy gminy. Pracę możemy rozpocząć, jeśli w ciągu 28 dni nie uzyskamy pisemnej odmowy ze strony urzędu.
Palowanie fundamentów i zezwolenia
Powyższe przepisy mają zastosowanie, jeśli chodzi o palowanie pod fundamenty i budowę budynku. Także w tym przypadku najważniejsze jest to, jakiej wielkości budynek ma powstać na wspomnianych fundamentach. Biorąc pod uwagę fakt, że palowanie stosuje się praktycznie w przypadku dużych powierzchniowo budynków, to można założyć, że zezwolenie jest tu obowiązkowe. Nie jest jednak wymagana zgoda, jeśli chodzi o samo palowanie pod fundamenty. Urząd gminy nie wymaga od nas odrębnego zezwolenia na palowanie, a zgodę uzyskujemy na całość procesu budowlanego. Wniosek musi zawierać projekt budowy oraz wszelkie wymagane przez prawo dokumenty. Decyzja powinna zostać podjęta przez urząd gminy czy miasto w ciągu maksymalnie 30 dni. W niektórych przypadkach termin ten może być wydłużony do 60 dni.
W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie fundamentu na palach. W AJ Fundamenty wykonujemy palowanie w wielu technologiach – nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojej inwestycji. Poznaj naszą ofertę.