Gdy zależy Ci na solidnej konstrukcji, musisz być świadomy, że to właśnie fundamenty są jej podstawą. Inwestycja w ten element z pewnością zapewni Ci spokój w przyszłości. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie fundamentu na palach.
Czym jest palowanie fundamentów?
Palowanie to wykonywanie pali w gruncie na stałe, stanowiący pośredni sposób posadowienia fundamentów. W celu wykonania procesu palowania, konieczne jest zastosowanie odpowiednich technologii. Wyróżnia się trzy kategorie ze względu na sposób, w jaki pale przekazują obciążenia:- pale, które przekazują obciążenie na grunt poprzez tarcie na pobocznicy są nazywane palami zawieszonymi;
- te obciążające grunt poprzez stopę, to tzw. pale słupowe
- łączące oba powyższe sposoby to pale pośrednie
W jakich przypadkach należy wykonać palowanie?
Palowanie fundamentów konieczne jest w przypadku, gdy duże skoncentrowane obciążenia trzeba przenieść na głębsze, wytrzymalsze warstwy gruntu. Kolejnym przypadkiem jest sytuacja, w której na fundament i grunt przenoszone będą duże obciążenia skupione. Są to na przykład wysokie budynki, obiekty typu wieżowego, podpór mostowych oraz obiektów zaliczających się do budownictwa morskiego, pełnomorskiego i hydrotechnicznego.Jakie rodzaje pali fundamentowych wyróżniamy?
Do najbardziej popularnych technologii należą pale FDP, czyli tzw. przemieszczeniowe, które należy wkręcić w ośrodek gruntowy zagęszczając w ten sposób obszar w obrębie pobocznicy pala. Kolejnym rodzajem są pale CFA, inaczej nazywany wierconym. Podstawową różnicą jest proces, który w tym przypadku umożliwia rozparcie gruntu na boki, co znajduje zastosowanie w bardziej zwięzłych gruntach.Nasza oferta:
Menu
Jesteś zainteresowany współpracą?