AJF - Specjalistyczne roboty palowe

Zabezpieczenie wykopu – jaki sposób wybrać?

Każdy duży projekt budowlany jest niemożliwy do wykonania bez kilku wstępnych etapów, z których jednym są roboty ziemne. Obliczenia inżynierskie, część przygotowawcza i przemieszczenie danej objętości gruntu wymagają wiedzy i doświadczenia. Dlatego planując prace ziemne, warto skontaktować się z firmą, która posiada odpowiednią bazę materiałową oraz kadrę specjalistów.

Organizacja wykopu

Aranżacja placu budowy poprzedzona jest planowaniem, analizą czynników uwzględniających dobór specjalistów i specjalistycznego sprzętu do realizacji zadań określonych przez klienta.

Planując wykop, należy wziąć pod uwagę:

  • Lokalne warunki geologiczne – stan gruntu, zmiany, jakim podlega: zawalenie, zalanie, osuwanie się warstw, zapadanie się gzymsów.
  • Warunki ogólne – poziom oświetlenia, możliwość ogrodzenia miejsca pracy w celu ochrony przed urazami.
  • Maszyny i mechanizmy, które mogą być wymagane. Prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji awaryjnych i związanych ze sprzętem.
  • Obecność infrastruktury: linie energetyczne, rurociągi, linie kolejowe i drogi, kable elektryczne ułożone w ziemi.

Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty, które znajdują się bezpośrednio na terenie robót ziemnych: opuszczone budynki i doły, erozja gleby.

Zabezpieczenie wykopu

Wykop można zabezpieczyć w kilka sposobów:

  • Okładzina pionowa, składająca się z systemu pionowych słupów nośnych, między którymi przestrzeń jest osłonięta elementami ułożonymi poziomo. Mocowanie jest instalowane po wykopaniu gleby z wykopu bez uprzedniego mocowania ścian.
  • Pionowe konstrukcje oporowe. Mocowanie składa się z grodzicy umieszczonej pionowo, która jest montowana przed lub równolegle do wykopu i zabezpieczana poziomymi stężeniami, lub specjalnymi króćcami grodziowymi.
  • Ścianki z grodzic nośnych. Są one zbudowane z pionowych grodzic nośnych, które są wbijane w grunt aż do wykopania, a następnie zabezpieczane poziomymi rozpórkami. Możliwe jest zakotwiczenie słupa.
  • Mocowanie za pomocą specjalnych płytek. Wykładanie ścian dołów odbywa się za pomocą specjalnie wykonanych płyt wielkogabarytowych, instalowanych natychmiast po wykopach. Ich mocowanie odbywa się za pomocą pionowych lub poziomych elementów nośnych, które dodatkowo można zabezpieczyć przekładkami.

Przy układaniu głębokich wykopów ze ścianami pionowymi w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i rolniczym, przed montażem konstrukcji wspierających, ściany muszą być wyłożone elementami ochronnymi pokrytymi różnymi materiałami foliowymi. Poziom wód gruntowych powinien znajdować się poniżej dna wykopu. W razie potrzeby odwadnianie powinno odbywać się w sposób zamknięty.

AJ Fundamenty wybierze, zaprojektuje i wykona od początku do końca kompleksowe rozwiązania zabezpieczenia wykopów dla Twojej inwestycji. Oferujemy szeroki wybór technologii zabezpieczenia wykopu, co pozwala dobrać najefektywniejszą i najoptymalniejszą metodę. Poznaj naszą ofertę.