AJF - Specjalistyczne roboty palowe

mikropale

Mikropale – technologia i ich zastosowanie

Stawianie fundamentów to podstawa niemal wszystkich inwestycji budowlanych. Jednak nierzadko okazuje się, iż kapryśne podłoże może stworzyć dużo problemów i w wielu przypadkach opóźnić lub całkowicie uniemożliwić postawienie budowy w konkretnej lokalizacji. Na szczęście są mikropale, które sprawdzają się zwłaszcza na podmokłych gruntach. Czym są mikropale i jakie jest ich zastosowanie?

Mikropale – definicja

Zadaniem wszystkich fundamentów jest przenoszenie ciężaru budynku na grunt. W przypadku niekorzystnych warunków wodno – gruntowych jedynym wyjściem jest zastosowanie pali, które umożliwiają postawienie budowli w określonym miejscu. Mniejszą odmianą pali są właśnie mikropale, które charakteryzują się mniejszym rozmiarem od swoich pierwowzorów – ich średnica wynosi od 42 do 150 milimetrów. Dzięki temu mikropale mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie można zastosować standardowych pali – na przykład ze względu na ograniczenia w zakresie obciążeń technologicznych lub specyficzne ukształtowanie terenu. Zatem mikropale można zastosować wszędzie tam, gdzie konieczne jest przeniesienie obciążeń z budowli na bardziej głębokie warstwy gruntu. I co ważne – konstrukcja takiego słupa jest odpowiednio dostosowywana do funkcji, jakie on ma pełnić.

Mikropale i ich podstawowe zastosowanie

Mikropale stosuje się przede wszystkim tam, gdzie zabezpieczenie wykopów nie może być dokonane poprzez użycie pełnowymiarowych słupków. Takie sytuacje zdarzają się przede wszystkim tam, gdzie występuje ograniczony dostęp lub podmokły grunt. Jednocześnie trzeba tu zaznaczyć, iż zastosowanie takich mikropali jest bardzo szerokie. Obszary budownictwa, w których mikropale znajdują swoje zastosowanie to:

  • budowa różnorodnych budynków (zarówno tych małych i jednorodzinnych, jak i dużych budowli czy nawet całych kompleksów budowlanych)
  • budowa małych domków (na przykład ogrodowych lub działkowych)
  • wzmocnienie fundamentów budynków, które już zostały wybudowane
  • wzmacnianie słupów i masztów energetycznych
  • stabilizacja nasypów i osuwisk, ochrona ścian wykopów (zwłaszcza tych bardzo głębokich)
  • pełnienie funkcji wgłębnego zbrojenia.

Wymienione wyżej funkcje mikropali to oczywiście te najbardziej podstawowe. Tak naprawdę mogą być one wykorzystywane do wielu czynności budowlanych. Ich niezwykle ważną zaletą jest uniwersalność, a ich budowa oraz wykonanie zazwyczaj zależy od konkretnego przeznaczenia. Mikropale cechują się wysoką sztywnością osiową, dużą nośnością oraz małym osiadaniem, co czyni z nich produkt o bardzo szerokim zastosowaniu.

Jeszcze do niedawna mikropale były traktowane jako mniej wartościowa odmiana pali standardowych. Dzisiaj już wiadomo, iż jest to niezwykle praktyczny i uniwersalny element budowlany, który można wykorzystać na prawie każdym placu budowy.